kentucky

Kentucky – stan sprzeczności

Myślisz USA i widzisz… Kentucky?

Kentucky, stan na środkowym wschodzie Stanów Zjednoczonych nie stanowi raczej miejsca pierwszego wyboru, kiedy planujemy podróż za ocean. Jest to niewielki stan, którego populacja wynosi niewiele ponad 4 mln ludności, a pod względem powierzchni zajmuje dopiero 37 miejsce pośród wszystkich stanów.

Pozory mogą nas jednak mylić! Bo Kentucky jest pełne sprzeczności. Jest to stan słynący z produkcji bourbona, tytoniu i wyścigów konnych, a jednocześnie na każdy whiskey bar przypada hrabstwo, w którym nie można dostać nic mocniejszego niż piwo imbirowe, a na każdy tor wyścigowy przypada jeden kościół. 

Jest to stan, który łączy w swej naturze życzliwość Południa, wiejską historię pogranicza Dzikiego Zachodu, przemysł Północy i arystokratyczny urok Wschodu. Przemierzając malowniczo położone drogi Kentucky w piękny, słoneczny dzień możemy nacieszyć wzrok dzikimi lasami, łąkami oraz zobaczyć konie pasące się na jaskrawozielonych wzgórzach usianych stawami, topolami i XVIII-wiecznymi posiadłościami. Nie bez przyczyny stan Kentucky zyskał przydomek „Bluegrass State”.

Poniżej kilka ciekawych miejsc i wydarzeń, które kojarzą się ze stanem Kentucky:  

Kentucky Derby

To właśnie tutaj w każdą pierwszą sobotę maja odbywają się słynne Kentucky Derby. Jest to gonitwa konna rozgrywana corocznie od 1875 roku w Louisville. Po jej zakończeniu wraz z całym tłumem uczestników możemy zaśpiewać „My Old Kentucky Home” i patrzeć, jak zwycięski koń jest dekorowany różami. Jednak Kentucky Derby to nie tylko gonitwa! To także wyścigi balonów, maraton i największy pokaz sztucznych ogni w Ameryce Północnej!

Bourbon 

Bourbon był prawdopodobnie po raz pierwszy destylowany w hrabstwie Bourbon, na północ od Lexington, około 1789 roku. Obecnie 90% całego bourbona pochodzącego ze Stanów Zjednoczonych jest produkowane tutaj, w Kentucky, dzięki krystalicznie czystej wodzie pochodzącej z Appalachów. Bourbon musi zawierać co najmniej 51% kukurydzy i jest przechowywany w beczkach z opalanego dębu przez co najmniej dwa lata.

To właśnie tutaj możemy udać się na słynny szlak burbonowy (THE BOURBON TRAIL) po drodze odwiedzając tak emblematyczne dla koneserów whiskey destylarnie, jak Jim Beam, Maker’s Mark, Buffalo Trace, Four Roses czy Woodford Reserve. 

Jaskinia Mammoth

Z najdłuższym systemem jaskiń na ziemi, Park Narodowy Mammoth Cave ma około 400 mil przebadanych przejść. Jaskinia Mammoth jest co najmniej trzy razy większa niż jakakolwiek inna znana jaskinia, z ogromnymi wewnętrznymi katedrami, bezdennymi dołami i dziwnymi, pofałdowanymi formacjami skalnymi. Jaskinie były wykorzystywane do prehistorycznego zbierania minerałów, jako źródło saletry na proch strzelniczy i jako szpital gruźliczy. Obszar ten stał się parkiem narodowym w 1926 roku i obecnie każdego roku przyciąga prawie dwa miliony turystów.

KFC

Będąc w Kentucky, nie możemy zapomnieć o odwiedzeniu słynnej na cały świat restauracji fastfoodowej znanej jako KFC (czyli Kentucky Fried Chicken). To tutaj ta restauracja miała swoje początki, w miejscowości Corbin, gdzie jej założyciel Harland Sanders sprzedawał pokryte chrupiącą panierką kurczaki według swojego przepisu.

Fort Knox

Fort Knox to miejsce legenda. To nie tylko baza wojskowa, ale także skarbiec, w którym znajdują się rezerwy złota banku federalnego USA. To prawdziwa forteca! Niestety do samej bazy i skarbca wstęp nie jest możliwy, to jednak warto odwiedzić znajdujące się nieopodal muzeum generała George’a Pattona.

Mam nadzieję, że zachęciłem cię do odwiedzenia tego niepozornego (na pierwszy rzut oka) stanu! Może, kiedy kolejny raz pomyślisz o zorganizowaniu eskapady za ocean, twoje myśli nie pobiegną w stronę Nowego Jorku czy Los Angeles, a w kierunku „Bluegrass State”.

Podobne wpisy